Zrób coś ze sobą! – cz. 4. Wiedza… /  ESENCO, czyli sedno wszystkiego

RSS

Zrób coś ze sobą! – cz. 4. Wiedza…

alice-in-wonderland-the-carpenter-betrayal-explored_lJeśli odkryłeś, czego chcesz i jesteś przekonany, że tego chcesz, nie czekaj aż stracisz resztki motywacji, tylko przystępuj do działania. Najlepiej teraz. Przecież to takie proste! Musisz tylko opracować dobry plan i go realizować. Jeśli nadal nie wiesz jak, niech poniższy przykład posłuży ci za wzór.

Robisz tak. Sporządzasz listę tematów, które chcesz poznać. Następnie w podpunktach szczegółowo wymieniasz, jakie pozycje lub ich części musisz przeczytać oraz czego musisz się nauczyć. Wpisuj wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy. Zrób przerwę i po jakimś czasie, może nawet następnego dnia, dopisz resztę. Nie bój się, że za dużo wpiszesz. Lista ma to do siebie, że możesz z niej wszystko skreślić. Zrób to w kolejnym etapie, po dogłębnym rozważeniu wszelkich za i przeciw. Po wykreśleniu niepotrzebnych pozycji i ułożeniu pozostałych według kryterium ważności, będziesz dysponować listą zadań do zrealizowania. Zacznij od pierwszej pozycji i nie przejmuj się resztą. Codziennie rób kolejny mały krok, chociażby taki malutki w kierunku realizacji sporządzonego planu. Przeczytaj cokolwiek, chociażby nawet jedną stronę. Wykorzystuj każdą wolną chwilę, na przykład podczas jazdy autobusem, stania w długiej kolejce w sklepie lub podczas oczekiwania na swoją kolej u fryzjera. Czas dla siebie jest jedyną rzeczą, którą należy kraść każdego dnia.

Podobno po 21 dniach powtarzane działanie przemienia się nawyk i staje się trwałym elementem twojego życia. Zdaje się, że 21 jest szacunkową liczbą dni. Ważne, że po pewnym czasie czynność systematycznie powtarzana na stałe wchodzi do twojego systemu działania. Ponadto omijasz w ten sposób swój system obronny, który nie chce zmieniać dotychczasowych nawyków. Spróbuj dobrego po troszeczku, oby codziennie, a zanim się obejrzysz, znajdziesz się w nowej rzeczywistości, w której „wiedza to ty”.

Powyższy sposób jest przydatny nie tylko podczas zdobywania wiedzy, ale praktycznie w każdej bardziej złożonej aktywności.

Ten artykuł jest częścią serii „Wiedza to potęga”

 

 

 
Twój Komentarz

Musisz być zalogowanyaby móc komentować.